Potato Salad with Yoghurt! (EN/TR) Yoğurtlu Patates Salatası!

-EN

Hello to everyone! I hope you are having a good day and reading this at a good time. I came to give a practical recipe with a sweet tiredness.

I think you understand now that I like to do things with potatoes. I've been writing here for months and potatoes are one of the ingredients I use the most. I can say that I have shared all kinds of recipes. But there are still so many potato recipes that I haven't shared. Anyway, that's not the point. Today I will share with you a practical salad recipe. Actually, it's a kind of appetizer, but I usually call my meal a salad. You can use this salad alongside a nice main course plate. I think it goes well with many dishes. Because I like potatoes to many dishes. Lots of potatoes, potatoes everywhere :D.

Kapak.jpg

In fact, you can consume this dish alone. It will definitely be satisfying. But how nutritious it is is debatable. My grandma and mom used to make this dish often when I was a little kid. As I mentioned in my previous articles, we had a constant guest always in our house. In fact, a guest means to minimize this situation. Because many people always came to our house as guests and the house was always crowded. That's why my parents always cooked meals that were plentiful and quick to cook. They had to do this to save time. This salad is also a food I remember from those times. Though they did this dish a little differently. They wouldn't mix potatoes with yogurt and mayonnaise. They would mash the potato just like I did. They would spread grated cucumbers on top. They would pour the sauce they prepared with yoghurt on it. But today I will prepare the dish in a different form. Because I don't quite like the taste of boiled potatoes. In the recipe prepared by my mother, there was an intense potato flavor. I don't like it very much. That's why I prepared a recipe for myself and I am quite happy with the recipe. Let's take a look at the recipe!

Potato Salad with Yoghurt

Ingredients

6-7 Medium Potatoes
2 Large Cucumbers or 4-5 Small Cucumbers
Few Cloves of Garlic
3 Teaspoons of Salt
8 Tablespoons of Yogurt
3 Tablespoons of Mayonnaise

1.jpg

Steps

Wash the potatoes and put them in a saucepan. Then fill the pot with water and start boiling.

2.jpg

Peel the skins of the boiled potatoes and mash the potatoes.

3.jpg

Add yogurt to the mashed potatoes.

4.gif

Add the mayonnaise.

5.gif

Grate the cucumber and garlic. Add to mixing bowl. Finally, add the salt and mix.

6.jpg

Keep your food in the fridge for a few hours and then prepare it for service. Bon Appetit!

7.jpg

-All photographs are my own,unless otherwise stated.

-TR

Herkese Merhaba! Umarım güzel günler geçiriyorsunuzdur ve bu yazdıklarımı güzel bir zamanda okuyorsunuzdur. Tatlı bir yorgunlukla pratik bir yemek tarifi vermeye geldim.

Bence artık patatesle bir şeyler yapmayı sevdiğimi anlamışsınızdır. Aylardır burada yazıyorum ve patates en çok kullandığım malzemelerden biri. Her türlü tarifini paylaştım diyebilirim. Ama hala paylaşmadığım bir o kadar da çok patatesli yemek tarifi var. Her neyse konumuz bu değil. Bugün sizlerle pratik bir salata tarifi paylaşacağım. Aslında bu bir tür meze ama genellikle yemeğimi salata olarak isimlendiriyorum. Bu salatayı güzel bir ana yemek tabağının yanında kullanabilirsiniz. Birçok yemeğe yakıştığını düşünüyorum. Çünkü patatesi birçok yemeğe yakıştırıyorum. Bol bol patates,her yerde patates :D.

Kapak.jpg

Aslında bu yemeği tek başına da tüketebilirsiniz. Kesinlikle karın doyurucu olacaktır. Ama ne kadar besleyici bir yemek olduğu tartışılır. Babaannem ve annem ben küçük bir çocukken bu yemeği sıklıkla yaparlardı. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi evimizde sürekli bir misafir olurdu. Aslında bir misafir demek bu durumu oldukça minimalize etmek oluyor. Çünkü her zaman çok insan misafir olarak evimize gelirdi ve evin içi hep kalabalıktı. Bu yüzden annemler de sürekli bol miktarda olabilecek ve çabuk pişecek yemekleri yaparlardı. Zamandan kazanmaları için bunu yapmaları şarttı. Bu salata da o zamanlardan hatırladığım bir yiyecek. Gerçi onlar bu yemeği biraz daha farklı yapıyorlardı. Onlar patatesi yoğurt ve mayonezle karıştırmazdı. Patatesi aynı benim yaptığım gibi ezerlerdi. Üstüne rendelenmiş salatalıkları yayarlardı. Üzerine ise yoğurt ile hazırladıkları sosu dökerlerdi. Ama bugün ben yemeği daha farklı bir formda hazırlayacağım. Çünkü haşlanmış patatesin tadından pek hoşlanmam. Annemlerin hazırladığı tarifte yoğun bir patates tadı geliyordu. Ben bundan pek hoşlanmıyorum. Bu yüzden kendime göre bir tarif hazırladım ve tariften de oldukça memnunum. Hadi biraz da tarife göz atalım!

Yoğurtlu Patates Salatası

Malzemeler

6-7 Orta Boy Patates
2 Büyük Boy Salatalık veya 4-5 Adet Küçük Boy Salatalık
Birkaç Diş Sarımsak
3 Çay Kaşığı Tuz
8 Çorba Kaşığı Yoğurt
3 Çorba Kaşığı Mayonez

1.jpg

Adımlar

Patatesleri yıkayın ve bir tencereye koyun. Daha sonra tencereyi su ile doldurup haşlamaya başlayın.

2.jpg

Haşladığınız patateslerin kabuklarını soyun ve patatesleri ezin.

3.jpg

Ezdiğiniz patatesin üzerine yoğurt ekleyin.

4.gif

Mayonezi ekleyin.

5.gif

Salatalığı ve sarımsakları rendeleyin. Karıştırma kabına ekleyin. Son olarak tuzu da ekleyin ve karıştırın.

6.jpg

Yemeğinizi birkaç saat dolapta bekletin ve daha sonra servise hazırlayın. Afiyet Olsun!

7.jpg

-Tüm fotoğraflar bana aittir.

Sort:  

Love your Foodie post!

Yum! You have been curated @sirenahippie on behalf of FoodiesUnite.net on #Hive. Thanks for using the #foodie tag. We are a tribe for the Foodie community with a unique approach to content and community and we are here on #Hive.

Join the foodie fun! We've given you a FOODIE boost. Come check it out at @foodiesunite for the latest community updates. Spread your gastronomic delights on and claim your tokens.

Join and Post through the Community and you can earn a FOODIE reward.

Banner_followBHcommentsize.png

Your content has been voted as a part of Encouragement program. Keep up the good work!

Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for Proposal
Delegate HP and earn more

Fotoğraf konusunda çok iyisin. Renkler de hep uyumlu oluyor, tesadüf mü bilmiyorum.


Posted via proofofbrain.io

Gün ışığından faydalanıyorum ve fotoğraflarla oynamaya çalışıyorum biraz. Tek bir tarz oluşturmak adına da genelde aynı yerlerde çekmeye çalışıyorum fotoğraflarımı. Bundan kaynaklanıyor olabilir.