Що можна сказати про Леніна як філософа?

in Team Ukraine10 days ago

Він був, на рідкість, плідний, але майже всі його роботи у повному Зборі творів в 55 томах - це роботи політичні: статті, тези, листи, керівництва, ніякого відношення до філософії не мають.

Лише дві роботи Леніна можуть претендувати на звання філософських, і то, завдяки назвам.

Його «Філософські зошити» - це конспект з коментарями деяких відомих філософських робіт, в тому числі робіт Гегеля. Конспект переконаного матеріаліста-дилетанта, який бере на себе сміливість лаяти і навішувати ярлики на роботи великих. Деякі місця кумедні, але не більше того, інше - суцільні штампи і примітиви.

І наспіх написаний на потребу фракційної боротьби в компартії «Матеріалізм і емпіріокритицизм» - геть політизована робота, стиль якої теж далекий від філософського; яка спрямована на апологетику діалектичного матеріалізму; яка критикує погляди Маха, а також деяких російських марксистів - Богданова, Базарова, Луначарського. Ця робота просто переповнена кліше і штампами на адресу ідейних супротивників. «Матеріалізм ...» містить і численні уривки, що демонструють відверте природнє невігластво Леніна, ось, наприклад: «перетворення невагомого ефіру в вагому матерію і назад ... - все це тільки зайве підтвердження діалектичного матеріалізму».

Правда, треба віддати Леніну належне - у нього легке перо.

Що стосується його соціально-філософських поглядів, то велика частина з них пов'язана з вульгарними переробками марксизму. Так, він змінив уявлення Маркса про те, що соціалістична революція може відбутися, тільки коли до цього готові засоби виробництва - в розвиненій капіталістичній країні. І щосили намагався довести, що вона можлива і плідна в аграрній, практично феодальній Росії. По суті, він переробив марксистську теорію революції під власні потреби. Найвідоміша його «соціально-філософська» робота - «Імперіалізм як вища стадія капіталізму».

Від філософа Леніна відрізняє:

  • повна відсутність сумнівів у власних думках;
  • відверта агресія на адресу будь-якого іншого думки;
  • рідкісна обмеженість поглядів;
  • свідома політизованість його всіх текстів.

Я вже не буду говорити про те, що філософ ніколи в своїх працях не закликатиме до фізичного знищення людей - а у Леніна є і такі тексти.

А як можна ще назвати людину, якій належать ось такі висловлювання: «Безпартійні люди в філософії - такі ж безнадійні недотепи, як і в політиці»?

lenin.jpg

Sort:  

Ульянова не сприймаю взагалі. Усі його досягнення - це ті наслідки, які відчуває й досі територія в якій бандитські правила з його партії нав'язувалися роками. Смерть і голод та злидні та достаток у партійних керівників - правда його життя й роботи.

Класс! Прекрасне повідомлення.

Ждем пост про Нестора Махно як філософа)