"Мислення швидке й повільне" Даніел Канеман

in Team Ukraine18 days ago

Даніел Канеман - американо-ізраїльський психолог. 2002 року вони з Верноном Смітом отримали Нобелівську премію з економіки. Канеман відомий своїми працями з когнітивної психології, теорії прийняття рішень та поведінкової економіки.

img_0.7110958997406241.jpg

Хочу написати пару слів про цю книгу, оскільки вона досить корисна для саморозуміння і самопізнання. Проте читається не на одному диханні (це суто моя думка).

Ітак..

В цій книзі автор пропонує теорію, за якою мозок ніби поділений на дві частини прийняття рішень. Що і пояснює нашу поведінку, у випадках, де ми самі не зрозуміли як так вчинили 🤷‍♀️

Перша система - автоматичні реакції і швидке рішення. Наприклад: даєте рішення для 2+2.В житті ми її називаємо "на автоматі ".

Друга система - аналітичні рішення, продумані , що потребують уваги. Наприклад: порівняти дві мікрохвильовки за функціями.

Ну і тут ми розуміємо, що друга система потребує більше енергії і часу. А мозку то зайве навантаження не потрібне.Тому , за замовчуванням, намагається усе розрулити перша система 🤔Примітивно і швидко, а якщо вже не справляється, то приєднується друга система.

Та не все так просто 😁Бо бувають погрішності..Системи плутаються функціоналом і ми портачимо..

Так ось Канеман в своїй книзі якраз і описав ці ілюзії погрішності..Декілька з них я вам опишу..

1.Когнитивне навантаження знижує самоконтроль..Ну , наприклад, ви працюєте вдома, заглибились в якусь робочу задачу, а тут син питає чи можна пива спробувати. Ну ви по типу "так, так".А потім приходить дружина і оре на вас, ви виходити зі стану автоматизму, і кажете, що не могли дозволити дитині пиво 😅

2.Ми погано розуміємо статистику..Наприклад, коли інфекціоніст напише, що від Ковіду померло 3% госпіталізованих, то це ж триндець для нас, мозок панікує, бо йому треба захищати наш організм, а у нас зі словом "смерть " вже сформовані асоціації. Та якщо ми почуємо, що видужали 97% , то одразу позитив.

3.Гало-ефект..Це коли ми домальовуємо, самообманюючись, якісь якості людині, яка нам просто першочергово сподобалась, але ми мало про неї знаємо..Наприклад: прийшли до нового косметолога, вона там вам ніжно масажик (вам вже приємно) і трошки там якоїсь інформації розповіла.Ви навіть не перевіряєте наскільки її інфа перевірена, яка у неї освіта і досвід роботи, от вам вона здалася приємною, а інше ви довигадували.Класний косметолог з того всього 🙃

4.Небажання програти сильніше бажання виграти..Тому що мозок краще помічає негативне, ніж позитивне. Наприклад: якщо на малюнку буде багато усміхнених облич і одне зле, мозок помітить зле обличча швидко.А ось якщо навпаки, то мозку доведеться пошукати. Тому що оце гнівне може нам добраче нашкодити..

Якщо вам цікаві такі психологічні тему, то можете і книжечку почитати 😉

Sort:  

Дякую за рекомендацію.

Якщо зацікавила ця тема, рекомендую подивитися/послухати/почитати Максима Дорофєєва (якщо ще не знайомі з ним). Там усе це розжовується в дуже доступній формі.

Насправді, це відкриття Канемана має надважливий прикладний ефект. Якщо в двох словах, то цей ефект полягає в простому і відомому твердженні, що спочатку потрібно думати, а потім діяти ))
Якщо не виділяти час для повільного (глибокого) мислення, то майже все життя людина мислить поверхнево, і так живе переважна більшість людей. Якщо грубо - переважна більшість людей НЕ ДУМАЄ.

Отже, щодня треба виділяти якийсь час на те, щоб думати. Цілеспрямовано думати, які дії, які завдання я маю робити в межах свого життєвого поступу. Думати, звісно, письмово.
І потім, коли час думати закінчується, поверхневе мислення (Дорофєєв називає його "внутрішня мавпа") починає діяти. Але вже не імпульсивно, в згідно плану, який народжений глибинним мисленням.

Ось деякі відео Дорофєєва:

Перше


Друге

Ну і його книги рекомендую до прочитання.

Дякую, подивлюся.

ДЯКУЮ!!! Буду знайомитись!

🤗