Фонограф - винахід світового масштабу

in Team Ukraine2 months ago

21 листопада 1877 року, американським винахідником та науковцем Томасом Едісоном, було оголошено про створення приладу для запису та відтворення звуку - фонографа.
Frances_Densmore_recording_Mountain_Chief2.jpeg
(процес запису співу американського індіанця)
фото з інтернету

Прилад складався з труби (як у духових інструментів), що фокусувала звукові хвилі на мембрану. До мембрани було прикріплено голку, що рухаючись під дією звуку креслила його форму на циліндрі (барабані).
В ранніх патентах Едісона вже припускалась можливість запису звуку у вигляді спіральної доріжки на диску. Згодом, цей принцип запису започаткував еру платівок, а ще пізніше, вдосконалений лазерними технологіями, ліг в основу винайдення компакт-диску, наймасовішого аудіоносія кінця ХХ - початку ХХІ століття.
Але на той час, Едісон зосередився на записі саме на циліндрі (барабані) — оскільки вважав, що постійна швидкість голки при русі по поверхні циліндра є більш «науково правильною» (у порівнянні зі змінною швидкістю голки по спіралі на диску). Патент Едісона зазначав, що доріжка має бути видавлена на носії.
Kolessa-Phonograph-Cylinder-37-zoomed.jpeg
(Вигляд поверхні циліндра на якому видавлено голкою звукові доріжки)
фото з інтернету
Винайдення фонографа стало початком ери звукових записів в різних сферах діяльності людства. Але найбільша його цінність була у можливості зафіксувати усні пам’ятки фольклорної музичної традиції кінця ХІХ-початку ХХ ст. Із запуском масового виробництва фонографів, велика кількість науковців та громадських діячів по всьому світу починають записувати традиційну музику своїх країн.
Fonograf_01_ubt.jpeg
(вигляд фонографа серійного виробництва)
фото з інтернету

В Україні першопрохідниками у цій сфері стали письменниця Леся Українка та фольклорист, етнограф і композитор - Філарет Колесса. Саме завдяки фінансовій підтримці Лесі Українки, в 1908 році було організовано етнографічну експедицію на Полтавщину, де було записано за допомогою фонографа унікальні записи народних дум і пісень у виконанні кобзарів.
На один із тих давніх записів потрапив голос і самої Лесі Українки:


А ось фрагмент запису кобзаря Степана Пасюги (1862-1933), який зробив український етнограф та художник Опанас Сластіон:

Цікаво, що окрім аудіозаписів на фонограф - Опанас Сластіон малював і портрети кобзарів, яких він записував:
Pasiuha_1910.jpeg
Кобзар Степан Пасюга, малюнок Опанаса Сластіона (1910)
фото з інтернету

Sort:  

Дякую, цікава розповідь! Тільки голосу Лесі Українки не чути зовсім, що і зрозуміло, враховуючи можливості фонографа.