Хліб та забобони

in Team Ukraine2 months ago

Хліб завжди уособлював добробут, статок. Коли люди казали «хліб та сіль», цим вони звали до оселі багатство. Хатнім духам також приносили жертви з хліба - так свій шматочок отримував домовик, духи землі – на добрий врожай, духу води – водянику – приносили, щоб задобрити його і щоб він не топив людей та худобу.
Крихти від хліба віддавали домашнім тваринам, худобі, кидали в воду, спалювали або ставили на видному місці для птахів — щоб ті донесли їх у вирій. Нарізували буханку тільки до себе, з одного боку.
Якщо шматок хліба впав на землю, його піднімали, цілували і клали на стіл.
Їсти хліб потрібно лише з непокритою головою. При ньому не можна лаятися, сваритися, насилати на когось прокльони.
Народні повір’я протиставляли хліб та нечисту силу, розводили їх на різні полюси. Наприклад, щоб гадюка, що уособлювала нечисту силу, не напала, в ліс з собою також брали шматок хліба – як запоруку добра.
Хліб не можна було носити "голим", він обов'язково мав бути загорнутим або в хустку, або будь-яку матерію.
Хлібом благословляли, тому що бачили в ньому оберіг від лиха. Молоде подружжя благословлялось батьками також хлібом. Проводили в далеку путь, зустрічали хлібом-сіллю, цей ритуал взагалі мав дуже велику очисну силу. Приходячи з далекої чужини, людина могла принести з собою щось лихе, вороже, щось недобре, і тільки хліб міг відвести чужу силу та наміри. Люди вірили, що навіть пожежу може зупинити хліб, варто його обнести навколо будівлі, що горить.
Скріплену хлібом обіцянку не можна ніколи порушити. При укладанні важливих угод, торговельних чи земельних, обмінювалися хлібинами. При сватанні свати заносили до хати, де чекала дівчина, свою хлібину, а отримували замість неї, коли була згода дівчини на шлюб, паляницю.
В давнину всі люди, що їли за одним ритуальним столом ритуальну їжу, після цього вважалися спільниками в тій справі, що мусила бути. Раніше це був лише обряд, але пізніше він переріс у сталу традицію будь-яку важливу роботу завершувати великим багатим застіллям, з великою кількістю страв. На чолі такого столу повинна була бути одна найголовніша «хлібна» страва, яка мала тільки ритуальний характер і не споживалась.
Хлібу приписували і лікувальні можливості. Рани заліплювали хлібним м'якушем. Гарячий хліб притискали до лишаїв, бородавок, клали на хворий зуб.

b2d96d74585bf01d16043fe9925215a4.jpeg