Як чумаки по сіль ходили. Частина 3. Хто і чому ставали чумаками.

in Team Ukraine2 months ago

Хоча чумацький промисел і не був легким, зате він був чи не найприбутковішим в ті часи. Сучасною мовою, це був найдоступніший стартап для будь-якого бажаючого започаткувати власну справу.
З введенням на українських землях панщини та кріпацтва, завдяки чумацтву, селяни мали можливість "відкупитися" від пана майбутніми заробітками. Пани, як правило, радо на це погоджувались, оскільки вдале чумакування одного кріпака приносило до 1000 карбованців відкупних. Таку суму заробляли в середньому за три роки.
Щоб почати чумакувати, достатньо було мати лише віз та один чи пару волів. Якщо майбутній чумак був зовсім бідний і не мав грошей, то наймався до інших чумаків, які мали багато власних возів і потребували робочої сили. За одине літо, наймит отримував від господаря пару волів і важливий досвід та потрібні контакти на майбутнє, і наступного сезону міг вирушати в подорож вже самостійно.
Завдяки тому, що чумаки весь сільськогосподарський сезон знаходились в дорозі, у них не було потреби мати орані землі. Це давало можливість групам чумаків задешево купляти непригодні для сільського господарства землі та утворювати цілі чумацькі села або слободи. Поки чоловіки чумакували і заробляли живі гроші, жінки доглядали господарство, що складалося зі свійської худоби та птиці, а також невеликого городу для найнеобхіднішого.
Завдяки таким неймовірним на той час перспективам, до середини ХІХ ст. в чумацькому промислі було задіяно біля мільйона людей, а обсяги товарообігу тільки з Кримом налічувало більше 400 тисяч возів на рік.

026 chumaki.jpg

Sort:  

Congratulations @ua-ethnology! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You distributed more than 400 upvotes.
Your next target is to reach 500 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

To support your work, I also upvoted your post!

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Month - Feedback from Day 21

Здається мені, якби я жив у ті часи, то також би став чумаком))

100% )))