Як українці хати будували . Частина 1 - Вибір місця для будівництва

in Team Ukraine2 months ago

Перед будівництвом хати обирали місце майбутньої будови. Визначали таке місце за допомогою свійських тварин, які, зазвичай, лягають тільки в гарних місцях. Окрім того, місце обирали за допомогою покладених на ніч речей, перевіряючи чи з’явиться на них роса (бажано щоб не з'явилась). Хату треба ставити на цілині, на рівному твердому місці. Іноді звертались до ворожок та розпитували старих людей. У деяких випадках на цьому місці сіяли жито: якщо воно росло гарно, то вважалося, що й місце гарне.

Ніколи не будували хату на перехресті, бо там могли «діяти» відьми, туди кидали «погані» гроші, тобто це було «нечисте» місце. Не рекомендували зводити житло там, де було кладовище, де був зруйнований храм, де в дерево влучила блискавка, на межі, де росте бузина (вважалася диявольською рослиною), на току, де стався якийсь злочин. Якщо цим пересторогам не дотриматись, в хаті буде вселятися страх, постійно буде щось товктися, водити.
Вже як з місцем розташування будинку визначились, проводили наступні обрядові дії. Посередині майбутнього житла на столику або стільці, застеленому рушником, клали хрест (який потім, при зведенні хати, переносили на покутній стовп), хліб, сіль і залишали яку-небудь посудину з водою. Подекуди для більшої вірогідності воду ставили біля кожного кілка чи камінця.
Наступного ранку до схід сонця перевіряли, в якому стані були хліб, зерна, сіль та вода. Якщо все лишалося незачепленим, а кількість води навіть побільшала, то це було доброю ознакою. Такий обряд інколи повторювали дві-три ночі підряд.
Широко побутував також обряд із використанням металевого або глиняного посуду (сковорода, горщик тощо). Під такий посуд увечері клали жмут вовни, а вранці перевіряли, чи не зволожилась вона. Якщо так, то й житло буде вологим і будувати його в цьому місці небажано.
Усі зазначені магічні обряди в далекому минулому виконували тільки чоловіки, хоча наприкінці XIX ст. цієї традиції вже не дотримувались, оскільки землю все частіше наділяли землевласники, або її доводилось купувати, а не обирати місце для будівництва де заманеться.
хата.jpeg
Володимир.Орловський. Хата. 1875. Полотно, олія. Національний художній музей України. Київ

українська_хата.png
(фото з сайту spadok.org.ua)

Sort:  

От і наша дача знаходится на куту, практично на перехресті, але вибирати можливості не було - в радянські часи брали ділянку там де дають. Може тому будівництво триває вже майже тридцять років...
За пост дякую, цікава інформація))