Як українці хати будували. Частина 4 - Завершення будівництва, "КВІТКА"

in Team Ukraine2 months ago

Вже як "толокою" звели стіни хати і зробили всі "закладні" для виготовлення даху - запрошували майстрів "по дереву", які виготовляли каркас даху і крили його стріхою (робилася з соломи або очерету).
По закінченні основних будівельних робіт на гребені даху ставили хрест, колоски збіжжя та букет квітів — це й була квітка. Досить часто відзначали й завершення якихось етапів будівництва. Так, після зведення стін і стелі майстер прибивав до сволока хрест і квіти. Господар у свою чергу прив’язував до сволока кожух (щоб у домі було тепло), скатертину (для чистоти й порядку), хустку з хлібом та сіллю (щоб у домі завжди був хліб-сіль). Хустка, хліб і сіль призначались у подарунок майстрові. На відміну від звичайного годування робітників під час роботи, після “квітки” гостина була урочистою — як правило зі співами, танцями та щедрим застіллям.
З часом “квітку” знімали і зберігали на горищі або спалювали, оскільки викидати її, за народними уявленнями, не дозволялося. Так само робили з “квіткою” з підвалин і стін. Інколи після будівельних робіт “квітку” несли в город і ставили на грядку з огірками — “щоб огірки родили”. Якщо «квітка» була зі збіжжя, то вона стояла на кроквах до тих пір, поки її не роздирали птахи.
Обряд “квітки” зберігся й донині, оскільки його активно підтримують майстри, що зводять житло. Позначення хати “квіткою” слугує своєрідним сигналом до того, що господареві слід розраховуватися з майстром, а господині — накривати стіл. Це яскравий приклад утрати обрядом своєї колишньої змістовності, його суто матеріального приземлення.
Слід зазначити такий прояв магічної дії, котра мала вберегти мешканців нової хати від усякого лиха, як ідея незавершеності. Закінчуючи будівництво, майстри обов’язково залишали непокритою частину даху над сіньми, вважаючи, що через цей отвір мусить вилетіти усе зло. Через декілька днів отвір все ж закривали. Крім того, після спорудження хати протягом року не можна було білити всю будівлю, а залишити хоча б невелику “латку” де-небудь, щоб не бачили сторонні люди.

Давня-хата-в-с.-Макові-Дунаєвецького-р-ну-на-Поділлі.jpg
Давня хата в с. Макові Дунаєвецького р-ну на Поділлі
(фото з сайту bervy.org.ua)