Як українці хати будували. Частина 5 - Духи нової хати. Домовики. Обереги.

in Team Ukraine2 months ago

Коли входили у нову хату, то хорошого домовика зі старого житла прагнули перевести сюди. Дехто вважав, що він сам переходить за господарями, а деякі спеціально брали певні речі зі старої хати, запрошуючи тим самим, домовика.
Ставлення до домовика було двояким, бо цей дух міг робити як хороше, так і зашкодити. Коли у хаті творилося щось неладне, то ставили на порозі мисочку з молоком, щоб задобрити і підгодувати домового. Коли у житлі щось загубилося, то господарі прив’язували до ніжки стільця шматочок тканини, примовляючи: «Ти цю річ забери собі, а оту поверни мені».
Та, переважно, люди вважали домового добрим. Щоб побачити домовика, необхідно було у Страсну п’ятницю принести у дім з церкви запалену свічку.
У хаті могли жити й інші духи. Вважали, що вони переховуються у просторі печі. Це було місце домашнього вогнища, що наділялося сакральністю ще з прадавніх часів. Люди вірили, що якщо кидають у вогонь їжу, то вони віддають цей харч своїм предкам. Відголоски таких уявлень зберігалися і в ХІХ, і в ХХ ст. Наприклад, біля печі господарі залишали страви на Різдво, віддаючи данину померлим родичам. Деякі старожили казали, що за піччю живе спеціальний дух – «запічник». Щоб його не прогнівити, піч старанно доглядали, обов’язково білили.
Щоб у домі добре жилося, необхідно було, по-перше, задобрити усіх духів, котрі там проживають, і, по-друге, треба за будинком дуже слідкувати. Вважалося, якщо у хаті неохайно, то й життя буде неохайним. Стежити за порядком у домі було обов’язком жінок. Щотижня (деякі рідше) вони натирали долівку, часто підмазували стіни, особливо перед святами.
Першою справою, яку робили при заселенні в нову хату - це оздоблення приміщення всілякими оберегами. В першу чергу облаштовували "божник" (поличка на якому розташовувалися ікони). На цьому божнику, окрім ікон, зберігалося освячене зілля, складалися свічки. Злі сили проникали у цей внутрішній простір із зовнішнього, «чужого» світу, з вулиці. Захист від них – обходи обійстя зі свічкою, підкова на щастя. Прорізи для дверей та вікон – це найбільші «зони ризику», через які могло просочуватися щось нехороше, і тому їх слід найбільше охороняти. Звідси й заборона передавати будь-що через поріг. Прорізи дверей прикрашалися різними символами, оберегові знаки мала й різьблена лиштва над вікнами. Візерунки на рушниках також мали захисну силу, тому ними завішували вікна, стіни, кути кімнат. Окрім того наявність рушників додавало кімнатам затишку та естетичної довершеності.
64748232_435040027079339_3722972098503639040_n.png
Типовий інтер'єр української хати. На стелі можемо бачити дерев'яний сволок, побілені стіни та стеля, лави для сидіння та спання, застелена скатеркою скриня, що виконувала функцію стола. Стіни прикрашені рушниками та іконами.
Типова-Наддністрянська-стара-хата-початку-ХХ-ст.-в-с.-Цекіновці.jpg
Типова Наддністрянська стара хата початку ХХ ст. в с. Цекіновці
(фото з сайту bervy.org.ua)

Sort:  

Congratulations @ua-ethnology! You have completed the following achievement on the Hive blockchain and have been rewarded with new badge(s):

You have been a buzzy bee and published a post every day of the week.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out the last post from @hivebuzz:

Hive Power Up Month - Feedback from Day 18