Як українці торгували. Частина 1. Ярмарки та торги.

in Team Ukraine2 months ago (edited)

Ярмарок - це одна з найважливіших подій в календарному році для українців (не беремо до уваги релігійні свята). Це було своєрідним "виходом в світ" для тогочасних людей. Окрім товарного, це був ще й великий культурний обмін, оскільки ярмарки супроводжувались різноманітними мистецькими заходами, такими як: танці, вуличний театр, виступами музикантів (троїста музика, кобзарі та лірники), циркових артистів та ін. Тобто це був своєрідний аналог сучасних фестивалів.
З другої половини ХVI ст, з активним розвитком ремесел та чумацького торгівельно-логістичного сполучення, на українських землях відповідно збільшується і кількість ярмарок (на кінець ХІХ ст. їхня кількість сягала більше 4000 тисяч).
Ярмарки проводили в наперед визначені дні року, і до них ретельно готувались як продавці так і покупці. Найбільші були пов'язані з великими релігійними святами, як от Хрещенський (зимовий), Великодній (весняний), Петрівський (літній) та Воздвиженський і Покровський (осінній). Осінні, як правило, були найлюднішими та наймасштабнішими, оскільки припадали на сезон після збору врожаю та завершення сезону у чумаків.
Ярмарки відзначались широким асортиментом товарів, в тому числі продажем великої рогатої худоби, коней та ін.
Якщо ярмарки проводили кілька разів на рік, то повсякденний продаж товарів мав назву Торги, пізніше прижилася назва базар. На базарах переважно торгували продуктами харчування та дрібними побутовими речами.
Ярмарок охоплював територію цілого регіону з місцем проведення біля великого міста на зразок Полтави, Харкова, Києва і т.д.
Торги (базари), в свою чергу, мали локальне охоплення і проводились у великих селах чи містечках, і куди з'їжджалися мешканці малих сіл та хуторів. Торги проходили майже кожного дня, але кожний день тижня в іншому населеному пункті. Це полегшувало логістику для продавців та покупців, які знали і чекали день, коли базар буде найближче до їхнього місця проживання.
Але українці не були б українцями, якби не мали до кожного життєвого явища свої звичаї та обряди. Торгові звичаї та обряди будуть висвітлені в наступному нашому пості.
FB_IMG_1637876431685.jpg
(На базарі в Києві. Фото 1892 р. Архів бібліотеки Конгресу США: https://www.loc.gov/item/2021646725/ Джерело кольорованого варіанту: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3095599927358808&id=100007264933745 )

Sort:  

Після 1800 року на теренах України, поряд з Одесою та Києвом, найбільшим містом де проводилися ярмарки було... Бердичів.